متون عمومي
1

IMG_7748.JPG
1397/2/26 چهارشنبه مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد کتابخانه های عمومی: انجمن علمی ارتقاء کتابخانه های عمومی به دنبال حل دانش بنیان مشکلات کتابخانه های عمومی است نشست شورای پژوهشی کتابداران مازندران با حضور مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد کتابخانه های عمومی کشور و جمعی از کتابداران استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، نشست شورای پژوهشی کتابداران مازندران با حضور محمد جوهرچی مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد کتابخانه های عمومی کشور، معاونین و تعدادی از کارشناسان ستادی اداره کل کتابخانه های عمومی استان و جمعی از کتابداران صبح امروز (چهارشنبه 97/2/26) در کتابخانه عمومی ابن شهرآشوب ساروی برگزار شد.

جوهرچی در این نشست با اشاره به برخی مشکلات اساسی کتابخانه های عمومی و پایین بودن نسبت اعضا به جمعیت، بهبود عملکرد کتابخانه های عمومی را منوط به تغییر بنیادین در نگرش به مقوله پژوهش دانست و تاکید کرد: اگر به دنبال منزلت کتابداران و جایگاه اجتماعی آنان هستیم و می خواهیم کتابخانه های عمومی برای همه مردم به خوبی شناسانده شوند، باید تا جای ممکن بیشتر قدر پتانسیل خود را بدانیم.

وی با بیان اینکه پتانسیل و ظرفیت مورد نظر در این بحث، نیروی انسانی فرهیخته نهادی و نخبگان خارج از نهاد است، اظهار داشت: مسائل و مشکلات کتابخانه ای در هر منطقه ای باید در همان منطقه شناسایی و اولویت گذاری شود و از سوی همین ظرفیت ایجاد شده، به مرحله ارائه راهکار برسد تا به عمل صحیح منجر شود.

مدیرکل پژوهش و نوآوری نهاد افزود: عزمی که به حل مشکلات می انجامد به ارتباطات قوی و گسترده با جامعه مخاطب، اقدامات سنجیده و مطالعه محور و یک مجاهده عالمانه و دقیق برای بهتر شدن نیاز دارد و صرفاً تحصیلات تکمیلی کتابداران در صورتی که به حل شدن بخشی از مشکلات کمک نکند، فایده ای ندارد.

جوهرچی، نیازهای موجود در زمینه پژوهش را علت رسیدن به ایده تشکیل انجمن علمی ارتقاء کتابخانه های عمومی دانست و گفت: این انجمن، یک مجموعه مستقل است که نهاد کتابخانه های عمومی برای بهره برداری از تجربیات و فعالیت های علمی آن، با این انجمن همکاری می کند تا نظرهای کارشناسی را در سیاست گذاری ها لحاظ کند.

وی با بیان اینکه اولویت ما در سال 97، خدمت رسانی به مناطق روستایی، عشایری و کم برخوردار حاشیه ای است، بیان داشت: انجمن علمی ارتقاء کتابخانه های عمومی به دنبال حل دانش بنیان مشکلات کتابخانه های عمومی است و در این راه به کادری قوی و صاحب نظر نیازمند است.

 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 724

ساری. خیابان امیر مازندرانی. خیابان رودکی. کوچه شهید رضی. تلفن: 01133355991