متون عمومي
کتاب خوان مهر


اخبار شهرستان1396/9/29 چهارشنبه سرپرست اداره کتابخانه های عمومی ساری خبرداد؛ برگزاری یلدای کتاب در روستای کردخیل شهرستان ساری ویژه برنامه یلدای کتاب با حضور فرهیختگان شهرستان ساری و اهالی فرهنگ دوست روستای کردخیل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، ابوذر علی زاده گفت: ویژه برنامه یلدای کتاب در آستانه شب یلدا با همکاری اداره کتابخانه های عمومی ساری و شورا و دهیاری روستای کردخیل و کتابخانه عمومی دکتر سید نجات حسینی و با حضور دکتر حسین اسلامی مورخ مازندرانی و جمعی از فرهیختگان برگزار شد.

وی افزود: یلدای کتاب با اجرای برنامه هایی با محوریت آداب و رسوم مازندرانی و حضور اهالی روستا با لباس سنتی مازندرانی، طبخ غذاهای سنتی شب یلدا، گستراندن کرسی و سفره شب یلدا همراه با ظروف سنتی مردم مازندران و با حضور گروه های سنتی موسیقی بومی از جمله امیری خوانی برگزار شد.

علی زاده گفت: در این شونیشت و دورهمی فرهنگی بزرگان و صاحب نظران به معرفی کتاب های مازندرانی، معرفی آئین های اصیل و ضرب المثل های مازندرانی پرداخته و چند مسابقه نیز از بین گفته ها برگزار شد.

سرپرست اداره کتابخانه های عمومی ساری گفت: از دیگر برنامه های برگزار شده در این شب، شعرخوانی یکی از جوانان و نخبگان کردخیلی بوده است که قطعه شعری را به مناسبت شب یلدا برای حاضران قرائت کرد و در بخش دیگر نیز از کتاب اسحاق رستمی که از نویسنگان بنام روستای کردخیل و شهرستان ساری می باشد رونمایی شد. این کتاب با موضوع کردخیل بوده و نگاهی به تاریخ این روستا می اندازد که بسیار مورد توجه حاضران قرار گرفته است.

در ادامه برنامه دکتر حسین اسلامی از مورخین و تاریخ نگاران مشهور مازندرانی اظهار داشت: کردخیل دارای تاریخ غنی می باشد. همین که در این روستا هم نویسنده وجود دارد هم شاعر وجود دارد و هم کسانی وجود دارند که به فرهنگ و تاریخ اهمیت می دهند نشان از قدمت و تاریخ این روستا دارد.

اسلامی افزود: انسان در این دنیا با خواندن کتاب و مطالعه به کمال می رسد و این غذای روح باید جزء فرهنگ استان ما و روستاهای ما باشد. وجود کتابخانه در این محل نشان دهنده وجود انسان هایی بزرگ، خیّر و علاقه مند به حوزه کتاب است و این سرمایه فرهنگی را باید قدر دانست و نهایت استفاده را از این مجموعه برد.

وی گفت: خوشبختانه از زمان تاسیس کتابخانه شاهد فعالیت های فرهنگی چشمگیری در این روستا هستیم و من از همه شما مردم عزیز میخواهم که این نشست ها و دورهمی ها را به صورت ماهانه با موضوع و محوریت کتاب و کتابخوانی برگزار کنید. جلسات شاهنامه خوانی و حافظ خوانی برگزار کنید و الگوی خوبی برای کودکان و نوجوانان باشید.

همچنین در این برنامه حمزه کاظمی از شعرای استان به بیان فلسفه حافظ خوانی در شب یلدا و فال و تفسیر فال پرداخت و اشعاری چند از حافظ به مناسبت شب یلدا در این شب قرائت کرد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 1326

ساری. خیابان امیر مازندرانی. خیابان رودکی. کوچه شهید رضی. تلفن: 01133355991

تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما