متون عمومي
کتاب خوان شهریور


اخبار شهرستان
1396/11/30 دوشنبه گفتگو با مروجان کتابخوانی در روستاها؛ وقتی کتابخانه های عمومی بهار کتابخوانی را به روستاهای مازندران دمیدند از 40 روستایی که به مرحله نیمه نهایی جشنواره ملی روستاهای دوستدار کتاب راه یافتند، 4 روستا از مازندران بودند که 3 روستای کردخیل ساری، قادیکلای بزرگ قائمشهر و گلبستان نکا با ویژه برنامه های کتابخانه های عمومی و فعالیت کتابداران به رونق کتابخوانی رسیدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، 31 کتابخانه روستایی در مازندران وجود دارند که علاوه بر ارائه خدمات مطالعاتی، در ترویج فرهنگ کتابخوانی بین روستائیان سنگ تمام می گذارند.

کتابداران در بسیج دانش آموزان روستاها برای کتابخوانی، معرفی هدفمند کتاب های سودمند برای روستائیان، دورهمی زنان روستایی کتابخوان و کتابخوانی برای بی سوادها و کم سوادها در تلاش هستند. اجرای طرح هایی مانند «مطالعه با طعم تابستان» و «شونیشت های کتابخوانی» در یکسال اخیر رنگ و بوی دیگری به فرهنگ کتاب و کتابخوانی در روستاها بخشیده است؛ در تابستان کتابداران با کمک کتابیاران بر سر باغات و زمین های کشاورزی، کتاب های مناسب آن شغل را به کشاورز و باغدار هدیه می دادند و صفحاتی را برایشان مطالعه می کردند؛ به منازل روستایی هم سر می زدند و دقایقی را با خانواده های روستایی کتاب می خواندند و به هر یک از اعضای خانواده، کتاب هدیه می دادند.

در «شونیشت» ها که اصطلاح «شب نشینی» به زبان مازندرانی است، کتابداران به دنبال احیای سنت کتابخوانی در دورهمی هایی هستند که معمولا با شاهنامه خوانی و حافظ خوانی همراه بود؛ در این نشست ها، کتابداران و فرهیختگان روستا کتاب های متنوعی از فرهنگ بومی و تاریخ و شعر و داستان و مذهب را برای خوانش انتخاب و بخش هایی از آن را قرائت می کردند.

همه این برنامه ها در کنار «نشست های کتاب خوان»، «مسابقات کتابخوانی»، «نمایشگاه های معرفی کتاب مناسبتی» و «کارگاه های آموزش خود اشتغالی با مطالعه منابع کتاب های موجود در کتابخانه» بوده اند که ظرفیت بزرگ ترویج کتابخوانی در روستاها را ثابت کرد.

آرزو ولیپور مدیر کل کتابخانه های عمومی استان مازندران این موفقیت را حاصل اجرای برنامه هایی با محوریت عدالت مطالعاتی در مازندران دانست.

وی با بیان این که اداره کل کتابخانه های عمومی کاملا برنامه محوری را سرلوحه فعالیت سازمانی خویش قرار داده است افزود: طی یکسال گذشته طرح های مختلفی در سطح روستاها جهت ایجاد عدالت مطالعاتی به صورت مستمر به اجرا در آمده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران ضمن تبریک به همه کتابداران فعال مازندرانی که نقش ارزنده ای را در بهبود اوضاع کتابخوانی استان ایفا کرده و می کنند، از کتابداران کتابخانه های روستاهای مذکور که موجب این کسب افتخار برای استان مازندران شده اند سپاسگذاری کرده و دمیدن عطر کتابخوانی به روستاهای مازندران را به همه ی مردم استان تبریک گفت.

مرضیه فلاح رئیس اداره کتابخانه های عمومی قائمشهر که با همراهی مردم روستای قادیکلای بزرگ و اجرای برنامه هایی توانست این روستا را به جمع 40 روستای برتر دوستدار کتاب در سطح کشور برساند، روحیه روستائیان برای مشارکت در برنامه های فرهنگی و کتاب محور را بسیار بالا توصیف کرد و گفت: سرمایه گذاری فرهنگی در روستاها بازخورد بیشتری دارد و انرژی کسی که کار فرهنگی انجام می دهد را دوچندان می کند؛ روستائیان ثابت کرده اند برای تقویت اصالت فرهنگی خود و تربیت صحیح فرزندانشان از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند.

وی افزود: تلاشی که برای گسترش فضای کتابخانه ای در روستاها در حال شکل گرفتن است بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود و از آن دست اقداماتی است که در آینده پاسخ مطلوب خود را دریافت می کند.

مهلا یعقوبی کتابدار مسئول کتابخانه عمومی شهید حسینعلی رستگار روستای قادیکلای بزرگ قائمشهر نیز با بیان اینکه مردم این روستا همواره استقبال پرشوری از کتابخانه و کتابخوانی داشته اند، اظهار داشت: تجربه فعالیت های کتابخانه ای در روستای قادیکلای بزرگ بسیار شیرین و خاطره ساز بوده است و امیدواریم بتوانیم به یک الگوی ملی در نرویج کتابخوانی در روستاها تبدیل شویم.

ابوذر علیزاده رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ساری نیز با قدردانی از خیّرانی که به کتابخانه سازی در روستاها اقدام می کنند، بیان داشت: باید از دکتر سید نجات حسینی به دلیل احداث کتابخانه در روستای کردخیل قدردانی کرد که به چنین افتخاری برای مردم روستا منجر شد.

وی افزود: در این مدت کتابخانه عمومی کردخیل به مرکزی برای فعالیت های فرهنگی اهالی و مأمنی برای نوجوانان و جوانان برای کتابخوانی تبدیل شده بود و انتظار داشتیم که توجه چشمگیر مردم روستا به کتابخوانی به چنین افتخاراتی بینجامد.

سیده ساناز حسینی کتابدار مسئول کتابخانه عمومی کردخیل ساری نیز در این خصوص گفت: از ابتدای شروع به کار کتابخانه در شهریور 94 دغدغه هایی مبنی بر استقبال مردم از کتابخانه و برنامه هایش وجود داشت اما پس از مدتی موج مشارکت روستائیان در برنامه های کتابخوانی و میزان امانت کتاب نشان داد ظرفیت بالایی در زمینه برنامه های مطالعه محور در روستای کردخیل وجود دارد بطوریکه به برگزیده شدن در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب رسید.

همچنین فاطمه سادات جعفری رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نکا درباره اجرای برنامه های متنوع کتابخوانی در روستای گلبستان که جزء 40 روستای برتر دوستدار کتاب در سطح کشور معرفی شد، اظهار داشت: این روستا فاقد کتابخانه بود اما با درخواست اهالی روستا برای اجرای برنامه های کتابخوانی، در مرحله نخست جشنواره کتابخوانی در طبیعت برای کودکان و نوجوانان در تابستان برگزار شد که با استقبال بسیار خوبی همراه شد.

وی افزود: پس از این برنامه، اقشار مختلف در روستا خواستار برنامه هایی مشابه برای بزرگسالان هم شدند که شونیشت های کتابخوانی با هدف آشنایی روستائیان با کتاب های خوب با احیای سنت کتابخوانی و داستان گوئی در شب نشینی های شبانه روستا، به اجرا در آمد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 678

ساری. خیابان امیر مازندرانی. خیابان رودکی. کوچه شهید رضی. تلفن: 01133355991

تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما